Automatsko testiranje web aplikacija



Automatsko testiranje web aplikacija uključuje robusne web-bazirane automatizirane aktivnosti sa ciljem otkrivanja ranjivosti koje je potrebno ispraviti kako bi se zadovoljili svi poslovni zahtjevi softvera. Automatsko testiranje pomaže da kvalitetan softver isporučite brže i da ga korisnici mogu neometano koristiti.

Evolva nudi uslugu testiranja softvera temeljenu na automatizaciji koja omogućuje snimanje i ponavljanje aktivnosti u web browseru pri čemu se mjere performanse i otkrivaju greške. Na temelju Vaših zahtjeva pronalazimo najbolju strategiju koja može uključivati tzv. unit testing i skripte za reprodukciju bugova. Po završetku testiranja pripremamo izvještaj s rezultatima testa i nakon izvršenih popravaka radimo novo testiranje.



Za testiranje koristimo razne tehnologije i alate, ali uzimamo u obzir i ljudski faktor iz realnih situacija. Upravo zbog spoja tehnoloških i ljudskih faktora u mogućnosti smo ponuditi optimalni test za svaku web-baziranu aplikaciju u specifičnim situacijama klijenta. Tako pomažemo programerima da osiguraju veliku stabilnost i kontinuirano korištenje softvera pod raznim vrstama opterećenja u različitim scenarijima.


Funkcionalni testovi

Funkcionalni testovi započinju analizom svih funkcionalnih zahtjeva nakon čega slijedi pisanje skripte koja će se ponavljati u različitim web browserima. Na ovaj način možemo testirati svaku funkcionalnost pojedinačno, kao i sve njih zajedno, a kako bismo provjerili da su u skladu sa specifikacijom cijelog sustava i očekivanjima krajnjeg korisnika.

Testiranje integracije sustava, kao dio funkcionalnog testa, se odnosi na interakciju s vanjskim sustavima što znači da će se performanse funkcionalnosti aplikacije testirati u integriranom okruženju.

Svrha funkcionalnog testiranja je pronaći funkcionalne greške i mane, te provjeriti korelaciju između ulaznih i izlaznih podataka. Automatski funkcionalni testovi, za razliku od ručnog testiranja, garantiraju 100%-tnu točnost u otkrivanju odstupanja od očekivanih rezultata prema testnom scenariju.

Stres testovi

Stres testovi se odnose na različite metode testiranja softvera koje simuliraju normalne i ekstremne situacije te ocjenjuju robusnost softvera. Cilj je pronaći i popraviti slabe točke kako sustav ne bi prestao sa radom u takvim uvjetima.

Testovi opterećenja

Kod testova opterećenja (tzv. peak tests) simuliramo veliki broj korisnika i aktivnosti da vidimo izdržljivost softvera kod velikih opterećenja, te će grafička analiza performansi pokazati ponašanje Vašeg servera, skripte odnosno objekta. Poslovne web aplikacije moraju biti skalabilne i sa ovom vrstom simulacija testiramo njihovu snagu.

Dugotrajna izdržljivost

Ova vrsta testa se koristi za analizu svih performansi i stabilnosti web aplikacije tijekom dugog kontinuiranog korištenja. Važno je identificirati kompleksne slabosti poput problema s memorijom (tzv. memory leak) kako bi se spriječile kobne situacije prije produkcije.

Stručnost u industrijama

U pripremi preciznih testnih scenarija pomoći ćemo Vam našim iskustvom i poznavanjem percepcije i ponašanja krajnjih korisnika u ključnim industrijama:
› bankarstvo i financije
› telekomunikacije
› javna uprava
› građevinarstvo
› trgovina
› izdavaštvo


Tehnologije

› Selenium WebDriver
› Apache JMeter
› Java EE
› jQuery


Prednosti

› Ušteda vremena
Automatizirani testovi izvode iste korake na svakoj novoj verziji aplikacije u različitim web preglednicima.
› 100% pouzdanost
Automatski test softvera prema predefiniranom testnom scenariju je neusporedivo precizniji i brži nego ručno testiranje koje izvodi čovjek.
› Višekratno korištenje
Za testiranje novih verzija ekrana automatski testovi se mogu ponoviti nakon ispravljenih grešaka i ažurirati kod novih funkcionalnosti.